Na ceste do svojho stredu.

Spomínaš si na bábiku, ktorá má namiesto nôh guľôčku a akokoľvek ju rozkmitáš, vždy sa ustáli v strede?

My, ľudia, máme tiež svoj stred, svoje centrum.

Náš stred leží asi tak tri prsty pod pupkom.

Naša sila pochádza z tohoto miesta, či už balansujeme, spievame, alebo sa postavíme niekomu zoči voči.

Pravda je, že všetko, čo chceme ovládať, sa musíme najprv naučiť.

Artisti, ktorí balansujú na lane vo veľkých výškach, alebo majstri bojového umenia, všetci môžu len využitím sily z tohto stredu dospieť k majstrovstvu.

Ale aj my, ktorí nie sme ani artistami a ani majstrami bojových umení, potrebujeme túto silu v našom „normálnom“ živote vnímať a použiť, nakoľko sa náš život tiež často podobá balansovaniu na lane alebo bojisku.

Správne cvičenia nám poslúžia tento stred v nás posilniť.

Na prvom mieste je však potrebné toto miesto v sebe nájsť. Tomu pomáha dýchanie do panvovej oblasti. Nechaj svoj dych plynúť hlboko pod pupok. Pri každom nádychu sa brušná stena zdvihne a pri každom výdychu zase klesne. Keď si položíš ruky na brucho, cítiš, že sa to deje automaticky.

Toto vedomé dýchanie môžeš aplikovať kedykoľvek. Na začiatku je jednoduchšie si ľahnúť, aby si sa dýchanie do brucha naučila, naučil lepšie vnímať. Potom to vyskúšaj v sede a nakoniec aj pri chôdzi.

Chôdza je pre toto dýchacie cvičenie veľmi nápomocná. Nakoľko sa pri tom posilňuje aj rovnováha, ktorú potrebuješ, aby si obstála, obstál v každodennom živote.

Naše nohy sa pohybujú automaticky, „samé“ a tak sa počas chôdze zaoberáš všetkým možným. Ale ak chceš svoj stred v panve posilniť, je užitočné venovať celú tvoju pozornosť dýchaniu.

Nemali by sme preto zabúdať pri chôdzi na dýchanie.

Zameraj celú pozornosť na chôdzu a v tom momente spoj tvoj dych s krokom. Krok a dych sa zosynchronizujú, budú jedno.

Keď čakáš na niekoho, skús trénovať pomalú chôdzu. Nadýchni sa a urob jeden krok vpred, vydýchni a urob druhý. Obzvlášť sa pri tom trénuje rovnováha. Keď zdvihneš jednu nohu, položíš ju pred seba tak, že najprv dostupíš na pätu a pomaly prenášaš rovnováhu na celú nohu. V tom istom momente zdvíhaš druhú nohu a prenášaš ju dopredu.

V každodennom živote je naša chôdza samozrejme rýchlejšia, takže môžeš urobiť štyri kroky z nádychom a pri štyroch ďalších vydýchnuť. Prispôsob počet krokov tvojmu vlastnému rytmu dýchania.

Uvidíš, že po krátkom čase pravidelného cvičenia budeš cítiť svoje ťažisko v panve a nielen to!

Trénovanie posilňovania nášho stredu nám umožňuje obstáť ľahšie v rôznych neľahkých životných situáciách. Cítime, že stojíme pevne na Zemi a nikto nás tak ľahko nevyvedie z rovnováhy. Nesmieme však zabúdať, čo sa netrénuje, to sa neposilňuje. Dokonca to môžeme aj zabudnúť, ak sa s tým prestaneme pravidelne vedome zaoberať.

Zdroj: Doris Zölls